אוריאה לרכב (AdBlue) – כל מה שצריך לדעת על דלק אוריאה

אוריאה לרכב
Facebook
Twitter
LinkedIn

אנחנו מניחים שהמונח אוריאה לרכב לא אומר משהו להרבה מהקוראים של המאמר הזה, ובצדק. החומר החשוב הזה משמש תעשיות מאוד ספציפיות, אך חשוב שכל אדם בישראל יכיר אותו משום שהוא משפר את איכות החיים של כולנו ומאפשר לנו לנשום אוויר נקי יותר. 

מה זה אוריאה (ad blue) ומי משתמש בו?

תמיסת אוריאה לרכב דיזל, המוכרת גם בשם ad blue, היא תמיסה שמטרתה להתקין את רמת הזיהום שנפלטת מרכבי דיזל בארץ ובעולם. דלק אוריאה לרכב הוא למעשה דלק מיוחד שמפחית באופן ישיר את כמות המזהמים הקיימת בדלק. הצרכנים העיקריים של אוריאה הם נהגים ובעלים של רכבים המונעים על ידי דיזל כמו משאיות, כלי עבודה כבדים, משאיות ועוד. האוריאה נועדה לשמש רכבים בעלי מערכת בשם SCR, מערכת זרז הפחתה שמסייעת בהקטנת כמות החומרים המזהמים שנפלטים מהרכב. לאוריאה יש גם שימושים נוספים, למשל בתעשיית הפלסטיק. 

כמה נק' לגבי אוריאה לרכב שכדאי להכיר

  • נוזל אוריאה (AdBlue) הוא פתרון מיוחד להפחתת פליטות מזיקות בכלי רכב.
  • אוריאה מסייעת בעמידה בתקני פליטה ושיפור איכות האוויר.
  • מילוי אוריאה הוא פשוט, עם תחנות תדלוק ייעודיות הזמינות בתחנות דלק רבות.
  • אוריאה ממלאת תפקיד מכריע בהפחתת פליטת NOx במנועי דיזל.
  • משאיות מרוויחות רבות משימוש באוריאה, מכיוון שהן פולטות רמות גבוהות יותר של מזהמים.

תפקיד האוריאה במנועי דיזל 

זה לא סוד שרכבים המונעים על ידי דיזל הם הרכבים המזהמים ביותר שיש כיום בעולם. חברות הדלק והרכבים הבינו את העובדה הזו, אך הם עדיין לא רצו לאבד את הכוח החזק שהמנועים האלו יודעים לספק. התפקיד של האוריאה במנועי דיזל הוא לאזן בין שני הרצונות החשובים אלו ולאפשר לרכבים לבצע את עבודתם מבלי לזהם את הסביבה ברמה גדולה. האוריאה מפרקת את החומרים המזהמים ומוודאת שהפליטה מהרכב תהיה נקייה ונעימה יותר לסביבה וליצורים סביבה. 

יתרונות השימוש באוריאה לרכב

היתרון הגדול ביותר של השימוש במערכת אוריאה הוא כמובן הפחתת הזיהום. דלק הדיזל נחשב כיום לסוג הדלק המזהם ביותר, והוא משפיע לרעה על האנשים, החיות והצמחים הנמצאים בסביבתו. המעבר לאוריאה במקום סולר/דיזל מאפשר לכולנו להנות מסביבה נקייה ונעימה יותר. חשוב לזכור שהחלפת נוזל התדלוק לא משפיעה לרעה על ביצועי הרכב. 

יתרון נוסף של השימוש באוריאה הוא העובדה שמדובר בנוזל ללא ריח חריף, בשונה מסוגי דלק אחרים, מה שמאפשר להשתמש בו גם בתוך העיר מבלי לפגוע בשגרת החיים.

תחזוקה ושמירה על אוריאה

עלינו לזכור שעל אף היתרונות הרבים של האוריאה, בסופו של היום מדובר בחומר כימי שעלול להזיק לבריאותנו במגע ישיר. לכן, חשוב לאחסן את החומר במיכל אוריאה ייעודי, בדומה למיכלי הדלק שאנחנו מכירים. בנוסף, יש להימנע ממגע ישיר עם החומר, בעיקר ממגע באזור העיניים. במידה והתרחש מגע כזה, יש לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי. 

אופן השימוש באוריאה לתחבורה

על מנת להשתמש באוריאה לתחבורה, בין אם מדובר לאוריאה למשאית או לכל כלי רכב אחר, יש להכניס את החומר אל המיכל הייעודי לו ברכב. החומר למעשה סופח לתוכו את החומרים הרעילים אשר נפלטים על ידי הדיזל ובכך הופך את הנסיעה לירוקה ובריאה הרבה יותר לכל משתמשי הדרך. 

אוריאה למשאיות 

בראשית דרכה, האוריאה הייתה בשימוש העיקרי והבלעדי של תעשיית המשאיות, לפני שהיא התפתחה אל כלי תחבורה אחרים. אוריאה למשאיות היא פתרון משתלם במיוחד, בעיקר עבור משאיות מזון או משאיות אחרות שמרבית עבודתן מתקיימת באזורי מגורים או פעילות שונים. נכון ל-2023, על משאיות לעמוד בתנאי הפליטה שמציבה הממשלה, כך שהאוריאה הפכה להכרח חשוב בעבורם. 

העתיד של מנועי אוריאה ודיזל

ככל שהדאגות הסביבתיות ממשיכות לגדול, השימוש באוריאה עבור רכבי דיזל יהפוך לנפוץ יותר ויותר. חידושים בטכנולוגיית SCR והתקדמות בתכנון מנועי דיזל ישפרו עוד יותר את האפקטיביות והיעילות של מערכות בקרת פליטה מבוססות אוריאה.

בסופו של דבר, תפקידה של אוריאה במנועי דיזל מדגים כיצד ניתן לרתום טכנולוגיה מודרנית כדי להתמודד עם אתגרים סביבתיים ולקדם עתיד קל ובריא יותר עבור הפלנטה שלנו.

שאלות נפוצות בנושא אוריאה

נוזל אוריאה הוא למעשה תרכובת ייחודית המכילה בתוכה כמה חומרים שכולנו מכירים כמו פחמן, חמצן, מימן וחנקן. את הנוזל המיוחד הזה ניתן להכין אך ורק במפעלים מיוחדים שקיבלו את תו ה-ad blue מהגורמים המוסמכים לכך.

כשמדברים על אוריאה לתחבורה מתכוונים אך ורק לכלי רכב המונעים על ידי דלק דיזל. הרכב החומרים המיוחד הזה אינו מתאים לכל סוגי הרכבים, והוא אף עלול לגרום נזק למיכלי התדלוק של רכבים לא מתאימים.

מילוי אוריאה יכול להתבצע אך ורק בתחנות דלק המורשות לממכר אוריאה. על התחנה להיות מצוידת במשאבת אוריאה ובמיכלים ייעודים שיאפשרו ללקוחות לבצע תדלוק פשוט ומהיר, כמו בכל סוג רכב אחר. ישנן כמה חברות דלקים בישראל אשר מספקות שירותי תדלוק אוריאה, וחיפוש פשוט יוכל לגלות לכם את מיקומן.

בדומה לתדלוק רגיל, גם את תדלוק האוריאה מבצעים באמצעות משאבה אשר מעבירה את החומר אל פתח התדלוק בקלות ובמהירות. בשנים האחרונות, פותחה שיטה של ״הזרקת״ אוריאה אל התא הייעודי לכך ברכב.

 

התשובה לשאלה ״כל כמה זמן ממלאים אוריאה״ היא מורכבת, משום שהיא משתנה בהתאם לסוגי הרכב השונים. לכל אחד מהם יש קיבולת אחרת, כך שכל אחד מהם יצטרך למלא את החומר המיוחד בזמן אחר. עם זאת, כאשר רמת האוריאה ברכב תהיה נמוכה מהרצוי תידלק נורה ייעודית, כך שיהיה ניתן לבצע בדיקת אוריאה ולדעת כי הגיע הזמן למילוי מחודש.

את האוריאה יש לאחסן במיכלים ייעודים, בדיוק כפי שנהוג לאחסן כל סוג דלק אחר. חשוב לזכור כי מכיוון שמדובר בחומר כימי, לא קיימת אפשרות לאחסון האוריאה במקומות פרטיים שאינם מורשים לכך. ההמלצה המקצועית היא לאחסן את האוריאה במקומות קרירים וחשוכים או מוצלים.

ברכבים המיועדים לתדלוק ושימוש קבוע באוריאה ניתן למצוא מיכלים/תאים ייעודים לאחסון הנוזל הזה. כדאי לדעת כי במקרה ורמת החומר ברכב תהיה נמוכה, תידלק נורת אזהרה אוריאה שתתריע בפני המשתמש כי הגיעה הזמן לגשת אל תחנת הדלק הקרובה.

נוזל האוריאה אינו מסוכן לשימוש, אך הוא כן עלול להיות מסוכן במידה והוא בא במגע עם עור הגוף שלנו. לכן, בעת המילוי, חשוב לשמור על מרחק מהחומר ולוודא שהוא לא נוגע בגוף. במידה והנוזל יצר מגע עם הגוף יש לגשת לקבלת עזרה רפואית דחופה בהקדם האפשרי.

 

ברכבים חדשים יותר המונעים על ידי דיזל ונדרשים למילוי אוריאה הותקנה מערכת חכמה שלא מאפשרת לרכב להמשיך לנסוע במידה ואין כלל אוריאה בתוכו. כך, החברות מוודאות שהרכב פולט כמה שפחות זיהום. על מנת להימנע ממצבים לא נעימים ואף מסוכנים, מומלץ להישאר בבקרה על כמות האוריאה ברכב ולוודא שתמיד תהיה את הכמות הדרושה ממנו.

העבודה הזו אולי תפתיע לא מעט אנשים, אבל האמת היא שמחירו של ליטר אוריאה לא עולה על מחירו של ליטר בנזין 95 וגם לא על מחירו של ליטר סולר. נכון לחודש מאי 2023, ליטר אוריאה נמכר ברשתות הדלק המובחרות בכ-5.4 שקלים.

אנחנו ב״י.שגב שירותי תדלוק בע״מ ״ מקווים שהצלחנו לעשות לכם קצת סדר בכל הקשור לאוריאה. מדובר במוצר פלא של ממש שמאפשר לכל אחד ואחת מאיתנו ליהנות מאיכות חיים קצת יותר גבוהה. במידה ויש לכם שאלות נוספות בנושא או שאתם מעוניינים להנות מאחד משירותי התדלוק המעולים שלנו. החברה שלנו מספקת שירותי תדלוק ואספקת דלקים באזור הצפון ונשמח להעניק לכם את השירות הטוב ביותר שלנו. לקבלת פרטים מדויקים ומענה לשאלות ניתן ליצור איתנו קשר באמצעות הטלפון: 073-7799554.

דילוג לתוכן